Po gólovej prestrelke výhodná pozícia do odvety + FOTO, VIDEO

Vo štvrtok 11. júla 2024 odohral Ružomberok úvodný duel prvého predkola Európskej ligy s kazašským tímom FC Tobol Kostanaj.
1. predkolo
MFK Ružomberok vs FC Tobol Kostanaj

MFK Ružomberok: Frühwald – Köstl, Malý, Gabriel, Selecký (74. Madleňák) – Múdry, Luterán, Lavrinčík – Tučný (58. Gerec), Hladík (74. Chobot), Chrien (90. Kelemen)

FC Tobol Kostanaj: Pokatilov – Gabaraev, Ndiaye, Asrankulov (76. Mosiashvili) – Zhumashev (46. Miladinović), Shakhov (76. Costa), El Messaoudi, Essien, Chesnokov – Ivanović, Henen (67. Tapalov)

Góly: 11. Gabriel, 40. Selecký, 45.+3 a 88. Malý, 77. Madleňák – 8. Ivanović, 45. Henen

Žlté karty: 56. Gabriel, 66. Selecký, 90.+2 Luterán – 33. Chesnokov, 47. Gabaraev, 64. Shakhov, 87. Ndiaye, 90.+1 Miladnović

Rozhodovali: Athanasiou – Georgiou, Lambrou (všetci Cyprus)

Diváci: 3025

V 8. minúte Ivanović otvoril skóre strelou k bližšej žrdi – 0:1. Liptáci odpovedali už po troch minútach. Hostia zblokovali Hladíkov center na rohový kop, ktorý zahral sám Hladík a po jeho centri vyrovnal Gabriel na 1:1.

V 23. minúte po Chrienovej ofenzívnej snahe vystrelil Lavrinčík, no jeho strele chýbala väčšia razancia a Pokatilov s ňou nemal problém. O štyri minúty Gabarev po rohovom kope mieril mimo brány. V 36. minúte Lavrinčíkovu strelu spoza šestnástky smerujúcu na stred brány vyrazil Pokatilov. Po štyroch minútach Hladík využil chybnú rozohrávku hostí, naservíroval loptu Seleckému a ten poslal Ružu do vedenia – 2:1. V 44. minúte Tučného strelu vyrazil Pokatilov. V 45. minúte Henen vyrovnal na 2:2 a zdalo sa, že za tohto stavu pôjdu mužstvá do šatní, no v druhej minúte nadstaveného času úvodného dejstva zahrávali Ružomberčania rohový kop. Lavrinčík našiel centrom Malého a ten vrátil domácich do vedenia – 3:2.

V 53. minúte Ivanovićovu strelu vyrazil Frühwald. O tri minúty Hladík krížnou strelou minul vzdialenejšiu žrď. V 65. minúte El Massoudiho zakončenie vo veľkej šanci vyrazil ružomberský gólman. O desať minút Ivanović zatočil strelu vedľa vzdialenejšej žrde. V 77. minúte Lavrinčík poslal center z rohového kopu na Madleňákovu hlavu a ten prekonal súperovho brankára – 4:2.

O štyri minúty mal zníženie na kopačke Tapalov, lenže v páde zblízka usmernil loptu nad brvno. V 83. minúte si Frühwald poradil so strelou Mosiashviliho. O päť minút zahrával Lavrinčík ďalší roh a Ruža opäť udrela, keď Malý svojím druhým gólom v stretnutí zvýšil domáci náskok na 5:2.

V závere mohol ešte prikrášliť výsledok Kelemen, lenže vo veľkej šanci minul bránu. Ruža tak po prvom vystúpení vyhráva nad Tobolom Kostanaj 5:2. Odveta sa odohrá na súperovej pôde vo štvrtok 18. júla 2024 o 17:00 (SEČ).

Ondřej Smetana (tréner Ružomberka): „Úprimne, možno to tak nevyzerá po tom výsledku, ale nečakali sme, že Tobol bude mať až takú silu. Myslím, že sme sa na nich poctivo pripravovali, ale hneď z prvej situácie, keď sa dostali do nášho vápna, nám ukázali, že presne v týchto situáciách musíme byť maximálne pozorní a pripravení. Som rád ako sme zareagovali, že sme okamžite z prvej štandardky vyrovnali. Čo sa týka zápasu, samozrejme hlavne v prvom polčase sme neboli kompaktní. Stratili sme kompaktnosť ako nás súperova ofenzívna trojica prečíslovala. Aj keď nám ich stredopoliari padali do štvorky, tak to robili dosť kvalitne. My sme na to dobre nereagovali. Naopak, keď sme boli kompaktní, boli sme blízko pri sebe, rýchlo sme sa presúvali, tak ste sami videli, koľko okien nám otvorili a škoda, že sme nedotiahli niektoré príležitosti. Myslím, že v tomto musíme byť kvalitnejší. Taktiež sa stalo to, z čoho nechcem povedať, že sme mali obavy, ale logicky sa stalo, že to bol pre nás prvý súťažný zápas po dlhej dobe a aj keď sme všetko smerovali k dnešku, extrémne je pre nás dôležitá aj liga a chlapcom už v druhom polčase trošku dochádzala energia. Ako v defenzíve, tak hlavne v prechodoch sme strácali energiu, pohyb aj kvalitu. Myslím, že o týždeň sa v tom zase posunieme a budeme v tom odolnejší. To nám dnes trošku chýbalo, aby výkon bol konštantnejší celý zápas a aby sme si udržali výkonnosť dlhšie než prvý polčas.“

Ivan Jević (asistent trénera FC Tobol Kostanaj): „V prvom rade gratulujem Ružomberku. Spravili sme veľa individuálnych chýb, ktoré prispeli k záverečnému výsledku. O týždeň bude zápas v Kostanaji. Bude to pre nás ťažké a náročné.“