História klubu


Začiatky futbalu v Ružomberku spadajú do obdobia rokov 1902-1903. Jeho rozvoju značne pomáhali prisťahovaní talianski robotníci. Tí spolu s občanmi mesta založili v roku 1906 prvý futbalový klub Concordia. Vypuknutím 1. svetovej vojny však došlo k jeho zániku, lebo hráči boli povolaní na front. Avšak ešte v čase vojny zišli sa chlapci z rybárpoľskej strojárne, aby pod vedením E. Stančoka založili 1. mája 1918 Čs. športový klub Viktória

Ďalšia kapitola futbalu v meste sa spája s rokom 1927, kedy vznikol ŠK Ružomberok. Jeho výsledky na konci tridsiatych a začiatkom štyridsiatych rokov predstavujú najslávnejšie obdobie v celých dejinách ružomberského futbalu. Výborné výkony priniesli mužstvu postup až do I. slovenskej ligy. Neskôr popri ŠK vznikol ďalší oddiel - ŠK RTZ v rýbárpoľskej textilke. Po rokoch rivality medzi týmito klubmi si v roku 1948 funkcionári ŠK a RTZ (v tom čase už SBZ) podali ruky, a tak vznikla nová organizácia Sokol SBZ Ružomberok. 

V roku 1953 sa zo Sokola stala Iskra Ružomberok. Iskre sa podarilo vyhrať majstrovstvá kraja a postúpiť do II. ligy. Po dvoch sezónach však nasledoval opäť pád a určité futbalové rozčarovanie v meste. S týmto súvisí aj vytvorenie nového klubu - Slovan. V roku 1957 dochádza opäť k spojeniu "rozdeleného futbalového mesta" - k vytvoreniu celomestskej jednoty - TJ Ružomberok. Od jesene 1959 sa tak začal boj mužstva o návrat medzi účastníkov II. ligy, ktorý na jar 1962 vyšiel. Radosť fanúšikov však netrvala dlho: po ročnom účinkovaní nasledoval zostup do oblastného majstrovstva. 

Ďalší obrat k lepšiemu nastal v druhej polovici roka 1968, kedy do Ružomberka prišiel trénovať D. Kriak. Predovšetkým zásluhou výbornej jesene si posilnený kolektív vybojoval postup do divízie, keď počas celej súťaže neopustil vedúcu priečku v tabuľke. V nasledujúcom ročníku 1969-1970 Ružomberok s trojbodovým náskokom vyhral východnú skupinu divízie a stal sa novým účastníkom slovenskej národnej ligy. Záujem o futbal v meste značne vzrástol. Mužstvo si úspešne počínalo v najvyššej republikovej súťaži. Na konci sedemdesiatych rokov však nasledoval pád, opätovný postup, ale vzápätí zase vypadnutie. Po ročnom účinkovaní vo východnej skupine divízie sa Ružomberčania opäť prebojovali do I. SNL. Do sezóny 1981-1982 nastúpili pod vedením toho, ktorý sa veľkou mierou podieľal na postupe - J. Haspru. Celku sa však v náročnej súťaži neveľmi darilo a so súťažou sa nakoniec musel rozlúčiť. A ako sa neskôr ukázalo, na jedenásť rokov.

Prvú polovicu deväťdesiatych rokov ružomberskí futbaloví priaznivci už dobre poznajú. Po rokoch pôsobenia v II. SNL sa ŠK Texicom v roku 1993 prebojoval do druhej najvyššej slovenskej súťaže a v ročníku 1996-1997 do I. ligy spolu s Trenčínom. Už ako MŠK Ružomberok sa v tomto ročníku tiež prebojovali až do semifinále SP. Od ročníka 1997 klub pôsobí v Mars-Superlige a najväčší úspech dosiahol v r. 2000-2001, keď skončil na 3. mieste a hral vo finále národného pohára. Tieto úspechy mu zabezpečili aj účasť v európskom pohári UEFA. Tretie miesto v najvyššej súťaži priniesla aj sezóna 2003-2004.

Na najväčší a najpamätnejší úspech si musel futbal v Ružomberku počkať rovných 100 rokov. Pri týchto okrúhlych oslavách sa v sezóne 2005-2006 oslavovali aj ďalšie nemenej dôležité prvenstvá. Titul "Víťaz Slovenského pohára 2005-2006" a "Majster Slovenskej republiky, Corgoň liga 2005-2006". MFK Ružomberok sa tak stal len tretím klubom v histórii najvyššej súťaže, ktorý získal cenné "double" a vybojoval si tým účasť v súťaži najvyššej, v Lige majstrov. 

Ďalšou úspešnou sezónou bol ročník 2016/17, kedy klub tretíkrát vo svojej histórii vybojoval ligový bronz a tak štartoval v Európskej lige. Ruža si slušne počínala v predkolách, keď prešla cez tímy FK Vojvodina Novi Sad a SK Brann Bergen, vďaka čomu hrala v treťom predkole s tradičným anglickým klubom Everton FC. Aj tomuto vysoko favorizovanému súperovi boli naši hráči zdatným súperom a hoci po dvoch tesných prehrách sa museli rozlúčiť s pohárovou Európou, z trávnika schádzali so cťou. 

V ročníku 2017/18 sa Ružomberok tretíkrát prebojoval do finále Slovnaft Cupu, v ktorom podľahol Slovanu Bratislava 1:3. V nasledujúcej sezóne 2018/19 Ružomberok získal svoj štvrtý ligový bronz a spolu s ním aj miestenku v Európskej lige. V prvom predkole však nestačil na bulharský klub Levski Sofia, s ktorým v obidvoch stretnutiach prehral 0:2. 

V ročníku 2019/20 si Ruža pripísala štvrtú účasť vo finále Slovnaft Cupu, v ktorom prehrala so Slovanom Bratislava tesne 0:1. Vo Fortuna lige sa umiestnila na piatej pozícii a následne vďaka barážovým víťazstvám nad Michalovcami a Trnavou opäť po roku vybojovala účasť v Európskej lige

V sezóne 2021/22 pridali Liptáci k doterajšej jednej zlatej a štyrom bronzovým medailám z najvyššej súťaže aj prvú striebornú medailu za druhé miesto vo Fortuna lige. Pekným umiestnením si zaistili účasť v Európskej konferenčnej lige UEFA, kde v prvom predkole prešli cez litovský FK Kauno Žalgiris, no v druhom predkole bol nad ich sily lotyšský klub Riga FC.

Čakanie na opätovné prvenstvo v pohárovej súťaži sa skončilo po osemnástich rokoch, keď sa Ružomberok v sezóne 2023/24 stal víťazom Slovnaft Cupu. Vo finále v Košiciach zdolal Spartak Trnava 1:0. Nasledovala tak účasť v Európskej lige, kde mužstvo spod Čebraťa prešlo cez kazašský Tobol Kostanaj a následne napriek dvom sympatickým výkonom nestačilo na vysoko favorizovaný turecký Trabzonspor. Ďalšia cesta Liptákov tak viedla do Konferenčnej ligy UEFA, kde sa v treťom predkole postarali o senzáciu, keď vyradili popredný chorvátsky klub HNK Hajduk Split. Ruža v tej chvíli klopala na brány hlavnej fázy súťaže a poslednou prekážkou bol arménsky FC Noah. Vtedy žiaľ Ružomberčania doplatili na súhrn viacerých nepriaznivých okolností a v prvom súboji na súperovej pôde prehrali 0:3. V domácej dychberúcej odvete sa zverencom trénera Ondřeja Smetanu nepodarilo strhnúť postup na svoju stranu a po výhre 3:1 sa museli rozlúčiť s účinkovaním v Konferenčnej lige UEFA.